To, co w języku potocznym nazywamy plastikiem, w rzeczywistości jest grupą rozmaitych tworzyw sztucznych. Są one bowiem wykorzystywane niemalże w każdej dziedzinie: od gospodarstw domowych, poprzez sport, transport, czy medycynę.
O tym jak działa recykling odpadów z tworzyw sztucznych oraz gdzie je wyrzucać, by nie zanieczyszczać środowiska naturalnego dowiedziała się we wtorek (2 lutego) stała grupka bywalców naszych bibliotecznych spotkań i warsztatów. Bez wątpienia wiedza teoretyczna jest ważna, jednak znaleźliśmy też czas na zabawy oryginalnymi klockami Lego, grą nawlekaj- nie czekaj oraz masą plastyczną, którą upychaliśmy do balonów, by powstały piękne kolorowe dekoracje.
Małgorzata Klim - Mateja
{webgallery}{/webgallery}
]]>Podczas poniedziałkowych ekologicznych zajęć uczniowie klasy I d z SP I mieli okazję porozmawiać na temat zagrożeń jakie niesie za sobą niewłaściwa działalność człowieka wobec środowiska naturalnego. A tych zagrożeń jest wiele: zanieczyszczenia wód, gleby, powietrza, nielegalna wycinka drzew czy nieumiejętna segregacja śmieci. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, iż to głównie od nas zależy czy nasza planeta będzie piękna i zielona, czy brzydka i szara.
{webgallery}{/webgallery}
]]>
Czy dzieci mogą i potrafią dbać o naszą planetę? Oczywiście, poprzez segregowanie śmieci, dbanie o żyjące zwierzątka, nieniszczenie trawników i klombów z kwiatami oraz niełamanie gałęzi drzew i krzewów – jednogłośnie odpowiedziały wiewiórki z Przedszkola Publicznego. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych w poniedziałek (12 października) dotarły do naszej biblioteki maluszki, by wspólnie podyskutować na temat ekologicznej postawy przedszkolaków. Miały również okazję zrelaksować się przy odgłosach lasu oraz odprężyć przy malowaniu pędzlami i farbami przyrody wraz z jej mieszkańcami.
{webgallery}{/webgallery}
]]>Podczas środowego (7.10) mini – wykładu na temat ekologii Smerfy z Przedszkola Publicznego i Zerówkowicze z SP I dowiedziały jak można zadbać o naszą przyrodę i jak niesłychanie ważną rolę dla człowieka i dla środowiska pełnią drzewa. One bowiem nie tylko wytwarzają potrzebny tlen do życia, ale są również domem dla wielu zwierząt. To właśnie z drewna powstaje wiele przedmiotów codziennego użytku oraz zabawek, którymi tak bardzo lubimy się bawić. Po części teoretycznej, która uwrażliwiła małych ekologów na piękno przyrody oraz rozbudziła zainteresowania otaczającym je światem przystąpiliśmy do zajęć , które wymagały od nas nie mniejszego zaangażowania. W ruch poszły farby i pędzle, a nawet dłonie ochlapane kolorową farbą, by mogła powstać piękna, oryginalna kompozycja wykonana techniką dowolną. Na zakończenie wszyscy uroczyście obiecali, że będą przyjaciółmi drzew i nie pozwolą nikomu ich niszczyć.
{webgallery}{/webgallery}
]]>We wtorek (6 października) żabki z Przedszkola Publicznego w ramach programu edukacyjnego „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”, dowiedziały się skąd się bierze drewno i czym charakteryzuje się jako surowiec. Poznały zastosowanie drewna oraz różne sposoby na jego wykorzystanie. Obejrzały prezentacje multimedialną, która zobrazowała dzieciom jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Przy muzyce relaksacyjnej wysłuchały pouczającego opowiadania pt. Drzewo oraz na kilkumetrowej ryzie papieru za pomocą farb, pędzli i szablonów liści przedstawiły wspólną ilustrację lasu wraz z jego mieszkańcami. W nagrodę wszystkie maluszki otrzymały kolorowe naklejki.
{webgallery}{/webgallery}
]]>Nasza biblioteka jest jedną z 50, które wezmą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań.
To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym.
]]>