Historia „Sokoła”
Gościem Salonu Przeszłości, 29 marca, był prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Andrzej Nowakowski, który mówił o przypadającym w tym roku jubileuszu 150. lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Towarzystwo „Sokół” jest najstarszą organizacją wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Powstało w XIX wieku, a jego członkowie popularyzowali sport, gimnastykę, zdrowy styl życia. Dbali o podnoszenie sprawności fizycznej polskiej młodzieży, a także o wyrabianie tężyzny fizycznej i zasad moralnych. Mottem organizacji była sentencja łacińska „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, którą wyhaftowano na sztandarze „Sokoła” obok wizerunków Matki Boskiej Częstochowskiej i Tadeusza Kościuszki. Uczestnictwo w tej organizacji było nobilitacją społeczną, należeli do niej rzemieślnicy, urzędnicy, nauczyciele, prawnicy, notariusze, lekarze, ludzie wolnych zawodów.
Towarzystwo działało aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. W Kozach powstało w 1910 roku. Po II wojnie światowej zostało zdelegalizowane. Reaktywowano je po 1989 roku.
Krystyna Kusak