Cóż tam panie w polityce?
Pod tym hasłem odbyła się 12 maja szósta już KOJZKA NOC MUZEÓW w Izbie Historycznej im. Adolfa Zubera. Tym razem tematem przewodnim spotkania były gazety, jakie czytali kozianie sto lat temu. NOC MUZEÓW rozpoczęła się spotkaniem z cyklu SALON PRZESZŁOŚCI w sali koncertowej Pałacu Czeczów. Uczestnicy usłyszeli wiele ciekawych informacji o przedwojennej prasie i tytułach gazet, w których ukazywały się również artykuły o Kozach. Interesującym wątkiem były reklamy prasowe sprzed wieku. W sali rodu Czeczów, w gablotach, zaprezentowano najciekawsze przykłady gazet czytanych niegdyś w Kozach, z których najstarsza pochodzi z roku 1879.
Od II poł. XIX wieku mieszkańcy Kóz aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym. Powodem pojawienia się takich postaw w dotąd ospałej i biednej podgórskiej wiosce, było powołanie, za sprawą nauczyciela Jana Włodygi i dziedzica Stanisława Kluckiego, Szkoły Ludowej i Czytelni Ludowej. Powstałe później organizacje m.in. Ochotnicza Straż Ogniowa, tylko uzupełniły tę kilkuwiekową pustkę w krajobrazie kulturowym i społecznym wsi Kozy. Upowszechnienie się umiejętności czytania i pisania, rozbudziło u kozian zainteresowanie otaczającym światem a także wywołało chęć informowania o ważnych sprawach z życia wioski.
Wystawie czasopism zorganizowanej w ramach KOJZKIEJ NOCY MUZEÓW towarzyszy folder pt. „W Izbie” w stylu starej gazety z reklamami i archiwalnymi artykułami dotyczącymi Kóz. Wystawę w Izbie Historycznej można zwiedzać do końca czerwca.
Bartłomiej Jurzak