Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/klient.dhosting.pl/oriniok/gbpkozymk.oriniok.pl/public_html/plugins/content/youtubeplugin/youtubeplugin.php on line 49
Wideoklipy dokumentujące mikroprojekt "Kozjkie perełki..."
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 31, maj 2022 22:00
Poniżej prezentujemy wideoklipy dokumentujące poszczególne działania w ramach mikroprojektu „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa.
Kojzkie perełki zakończone
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 31, maj 2022 10:15
W miniony piątek (27.05.) w sali koncertowej Pałacu Czeczów odbyło się spotkanie informacyjne na zakończenie mikroprojektu "Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego". Spotkanie z udziałem gości ze Słowacji było podsumowanie wszystkich działań projektowych realizowanych od czerwca 2020 roku. Zaprezentowana została strona internetowa ze spacerem wirtualnym powstałym na podstawie gry terenowej zorganizowanej w czasie mikroprojektu, która ukazuje elementy sztuki występujące w przestrzeni Kóz. Promowany był także folder wydany w ramach mikroprojektu, który ukazuje efekt końcowych prac konserwatorskich przeprowadzonych na dwóch rzeźbach i trzech obrazach ze zbiorów Izby Historycznej. Folder został wydany w całości na papierze pochodzącym z recyklingu. Po spotkaniu w sali koncertowej uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę obrazów i rzeźb poddanych konserwacji zorganizowaną w Izbie Historycznej.
Spotkanie było częścią zadania „Organizacja gry terenowej wraz ze spacerem wirtualnym i spotkanie informacyjne” w ramach mikroprojektu „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
Wirtualny spacer "Sztuka w przestrzeni Kóz"
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 28, maj 2022 11:30
Na podstawie gry terenowej, która odbyła się 14. maja b.r. powstał wirtualny space, prezentujący najciekawsze miejsca występowania w Kozach elementów sztuki w przestrzeni. Wirtualna mapa kieruje nas do obiektów sakralnych (kościół, kapliczki, krzyże przydrożne), budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz parku. Na tych obiektach znajdziemy rzeźby i płaskorzeźnby, mozaiki, witraże oraz ciekawe elementy architektoniczne. Spacer opracowany został w języku polskim i słowackim. Zapraszmy do skorzystania.
SZTUKA W PRZESTRZENI KÓZ (j. polski)
SZTUKA W PRZESTRZENI KÓZ (j. słowacki)
Spacer powstał w ramach zadania „Organizacja gry terenowej wraz ze spacerem wirtualnym i spotkanie informacyjne” i stanowi część mikroprojektu „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
"Blask kojzkich perełek" - folder
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 28, maj 2022 08:27
W Bibliotece dostępny jest folder "Blask kojzkich perełek", będący podsumowaniem prac konserwatorskich zrealizowanych w ramach mikroprojektu Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego”. Folder ukazuje efekt końcowych prac konserwatorskich przeprowadzonych na dwóch rzeźbach i trzech obrazach ze zbiorów Izby Historycznej. Folder został wydany w całości na papierze pochodzącym z recyklingu. Folder dostępny jest również w wersji elektronicznej na stronie gbpkozy.pl (link poniżej).
Folder „Blask kojzkich perełek” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Wydany w ramach mikroprojektu „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” – zadanie „Konserwacja obrazów i rzeźb oraz włączenie ich do ekspozycji stałej wraz z promocją sztuki artystycznej przełomu XIX i XX wieku”.
Polsko-słowacka dyskusja o rękodziele
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 24, maj 2022 10:03
W zeszły czwartek (19.05) w bibliotece odbyło się seminarium popularnonaukowe na temat znaczenia rękodzielnictwa w sztuce artystycznej XIX i XX w. W sali koncertowej Pałacu Czeczów głos zabrały: prof. UŚ dr hab. Kinga Czerwińska - etnolog, adiunkt Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Humanistycznego Uniwersytet Śląski w Katowicach, Alicja Skrudlik-Pilch - etnolog, kustosz Muzeum w Kętach oraz Justyna Majerska-Sznajder (Jüśja Fum Biöetuł) - antropolog kulturowy, prezes Stowarzyszenie Wilamowianie. Za racji obecności gości ze Słowacji, referaty były tłumaczone na język słowacki. Spotkanie uświetni występ Zespół Pieśni i Tańca "Kozianie". Po zakończeniu seminarium trwały dyskusje w czasie poczęstunku w czytelni biblioteki.
Seminarium stanowiło część mikroprojektu „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” (zadanie: "Rękodzieło elementem dziedzictwa kulturowego") współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
Spotkanie informacyjne oraz wystawa obrazów i rzeźb na zakończenie mikroprojektu
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 20, maj 2022 10:12
Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach zaprasza na wystawę obrazów i rzeźb poddanych konserwacji w ramach mikroprojektu "Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego".
Wystawa będzie połączona ze spotkaniem informacyjnym oraz promocją folderu na zakończenie projektu.
27 maja (piątek) godz. 13.00 Sala koncertowa Pałacu Czeczów/Izba Historyczna
Wstęp wolny
Gra terenowa "Sztuka w przestrzeni Kóz"
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 17, maj 2022 09:44
W minioną sobotę 14.05. w Pałacu Czeczów grupa dzieci z Kóz oraz ze Słowackiej Beli rozpoczęła grę terenową w poszukiwaniu elementów sztuki w przestrzeni naszej miejscowości. Dzieci odnalazły miejsca gdzie znajdują się rzeźby, płaskorzeźby, mozaiki czy elementy architektoniczne. Trasa gry obejmowała centrum Kóz z przystankami w mniej lub bardziej oczywistych lokalizacjach. Gra terenowa była częścią mikroprojektu "Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego".
Mikroprojekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
Zapraszamy na seminarium popularnonaukowe
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 13, maj 2022 09:37
W ramach działań mikroprojektowych Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach zaprasza na seminarium popularnonaukowe nt. Znaczenia rękodzielnictwa w sztuce artystycznej XIX i XX w. 19 maja (czwartek) o godz. 17:00 w sali koncertowej Pałacu Czeczów. Wstęp wolny.
W seminarium wezmą udział:
prof. UŚ dr hab. Kinga Czerwińska. Etnolog, dr hab. nauk humanistycznych, adiunkt Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Humanistycznego Uniwersytet Śląski w Katowicach, specjalizuje się w dziedzinie antropologii sztuki, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej oraz estetyki. Wygłosi referat pt. „Rzemiosło i rękodzieło ludowe Podhala a koncepcja stylu narodowego Stanisława Witkiewicza.”
Alicja Skrudlik-Pilch. Etnolog, kustosz Muzeum w Kętach, popularyzatorka kultury ludowej Kęt i okolic. Wygłosi referat pt. „Rękodzieło w oparciu o zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach”.
Justyna Majerska-Sznajder (Jüśja Fum Biöetuł). Antropolog kulturowy i aktywistka związana z kulturą wilamowską, prezes Stowarzyszenie Wilamowianie. Wygłosi referat pt. „Arcydzieło czy komercja? Rękodzieło w sztuce użytkowej XX wieku”.
Spotkanie uświetni występ Zespół Pieśni i Tańca "Kozianie". Po zakończeniu seminarium zaprosimy wszystkich na poczęstunek.
Seminarium jest częścią mikroprojektu „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
Warsztaty ceramiczne dla dzieci dobiegły końca
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 12, maj 2022 09:20
W środę 11.05. odbyło się podsumowanie i zakończenie dwóch edycji warsztatów ceramicznych dla dzieci realizowanych w ramach mikroprojektu "Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego". Spotkanie było połączonym podsumowaniem dwóch grup warsztatowych, które od marca odbywały swoje zajęcia w środy i czwartki. Zaprezentowane zostały gotowe prace z ceramiki - maski i patery. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Słowacji , które zwiedziły Pałac Czeczów, park oraz Izbę Historyczną.
Mikroprojekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
Zapraszamy do udziału w grze terenowej
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 09, maj 2022 09:13
Zapraszamy do udziału w grze terenowej dla dzieci pt. „Sztuka w przestrzeni Kóz”:
W sobotę 14 maja o godz. 10.00.
Start w Pałacu Czeczów.
Dzieci w wieku 7-12 lat.
Na zakończenie gry NIESPODZIANKA!
Zapisy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kozach (tel. 338174109). Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.
Gra jest częścią mikroprojektu „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa.
Warsztaty snycerskie dla dorosłych dobiegły końca
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 28, kwiecień 2022 08:47
W poniedziałek 25.04. odbyły się ostatnie warsztaty snycerskie dla dorosłych, będące częścią realizacji mikroprojektu "Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego". Wykonywane przez ostatnie tygodnie prace w drewnie - motyw roślinny i motyw geometryczny, zyskały ostateczny szlif i kolor. W spotkaniu wzięli udział goście ze Słowacji, którzy podziwiali proces twórczy oraz jego efekt końcowy. Słowacy zwiedzili także Pałac Czeczów wraz z Izbą Historyczną im. A. Zubera.
Mikroprojekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
Warsztaty snycerskie... w czytelni
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 20, kwiecień 2022 23:17
W poświąteczny wtorek odbyły się kolejne warsztaty snycerskie dla dorosłych, będące częścią realizacji mikroprojektu "Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego". Tym razem zajęcia odbyły się w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozach. Uczestnicy warsztatów przybliżają swoje dzieła coraz bardziej do finału, który nastąpi w przyszłym tygodniu. Czekamy na efekt końcowy.
Mikroprojekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
Ceramika - część III (grupa 2)
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 19, kwiecień 2022 23:07
W czwartek przed Wielkanocą kontynuowane były warsztaty ceramiczne w ramach mikroprojektu "Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego". Warsztaty są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.
Ceramika - część III (grupa 1)
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 19, kwiecień 2022 23:01
W środę przed Wielkanocą kontynuowane były warsztaty ceramiczne w ramach mikroprojektu "Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego". Warsztaty są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerem mikroprojektu jest Stowarzyszenie Obywatelskie POLONUS w Żylinie.