"Kojzkie perełki..." - rozpoczęcie konserwacji
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 30, październik 2020 15:04
W czerwcu br. nasza biblioteka rozpoczęła realizację polsko-słowackiego projektu „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V A Polska Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Celem jest nie tylko konserwacja rzeźb i obrazów znajdujących się w Izbie Historycznej, ale i popularyzacja sztuki artystycznej. W ramach projektu odbędą się bowiem warsztaty snycerskie i rzeźbiarskie przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których uczestnicy będą mogli rozwinąć swoją kreatywność i artystyczne zainteresowania. Zorganizowane zostanie także seminarium na temat znaczenia rękodzielnictwa w sztuce artystycznej XIX i XX wieku. Zostanie również opracowana gra terenowa dla dzieci. Na jej kanwie powstanie spacer wirtualny po miejscach występowania sztuki artystycznej w przestrzeni publicznej Kóz, który będzie stałym elementem naszej strony internetowej. Wydany zostanie także folder, zawierający zdjęcia i opis historyczny i konserwatorski odrestaurowanych eksponatów.
Mimo licznych trudności wynikających z trwającego stanu pandemii, projekt jest w trakcie realizacji. 30 października nastąpiło podpisanie umowy oraz przekazanie do konserwacji eksponatów ze zbiorów Izby Historycznej im. Adolfa Zubera, przewidzianych do tych prac w ramach mikroprojektu. W drodze zapytania ofertowego został wyłoniony wykonawca prac konserwatorskich. Jest nim pan Jarosław Szpakowicz, artysta-plastyk, konserwator dzieł sztuki. W ramach zadania do konserwacji trafiły następujące eksponaty: obraz „Matka Boska Częstochowska” tzw. „czarna” (poł. XIX wieku), obraz „Matka Boska Częstochowska” tzw. „niebieska” (poł. XIX wieku), obraz „Portret mężczyzny” sygnowany L. Klimkiewicz (przełom XIX i XX wieku), grupa rzeźb „Pasyjka” (poł. XIX wieku) oraz rzeźba „Chrystus ukrzyżowany” (pocz. XIX wieku). W przypadku ostatniej z rzeźb, będącej pierwotnie częścią krzyża przydrożnego z ul. Beskidzkiej w Kozach, wymagane było otrzymanie zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej, którą kilka dni wcześniej otrzymaliśmy. Prace konserwatorskiej potrwają do czerwca przyszłego roku. Po ich zakończeniu ich efekt zostanie zaprezentowany na wystawie, której towarzyszyć będzie okolicznościowy folder.
Informacje o wszystkich działaniach będziemy na bieżąco umieszczać na stronie internetowej biblioteki i Facebook’u.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa.